Bizimkisi aslında bir ülke sevdası… Bu kadim topraklara olan vefa borcumuzu ödeme mücadelesi…

Buradan aldığımız güçle de “Anadolu’nun geleneksel tadı yok olmasın” diye 2000’li yılların başında tarhana üretmek için Kütahya Tavşanlı’da yola çıktık.

Tarhanayla yatıp tarhanayla kalkıyoruz. Öyle ki rüyalarımızda bile tarhana görüyoruz. Önce ev tarhanası ürettik. Sonra buna organik, bebek, vegan ve sebzeli tarhana çeşitlerini de ekledik. Ar-Ge’ye büyük bir önem veriyoruz. Sürekli yeni ürünler geliştirmek için çalışıyoruz.

Türkiye’nin birçok noktasında Tombul Tarhana’nın satışı var. Bayilerin yanı sıra 4 bin 800 market noktasında yer alıyoruz. Anadolu’nun lezzetini yurtdışındaki sofralara da taşımayı başardık. Bugün İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda, Polonya, Danimarka ve Kuveyt gibi çeşitli ülkelere ihracat yapıyoruz.

Yıllık 400 ton tarhana üretiyoruz. Tombul Tarhana’nın merkezi İzmir ama üretimi Kütahya Tavşanlı’da yapıyoruz. Çünkü tarhana üretimi için en ideal kuru hava Tavşanlı’da…

Yılın 6 ay üretim yapıyoruz. Tarhanamızı mevsiminde yetişen taze sebzelerden üretiyoruz. Taze kırmızı kapya biber ve domates kullanıyoruz. Üretimde kullandığımız taze kapya biber, domates, kuru soğan ve nanemizi ise sözleşmeli tarım modelliyle ürettiriyoruz. Bu ürünler, organik tarım esasları yönetmeliğine uygun olarak Ege Bölgesi’ndeki tarlalarda ‘organik sertifikalı’ olarak üretiliyor.

Tarhanaya lezzetini veren nane ise Tavşanlı’ya has bir tür su nanesi. Tarhanamızda hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz. Tarhanamızı, 100 yıllık ekşi mayamızla hazırlıyoruz. Özel ürettirdiğimiz ranzalara serdiğimiz örtü üzerine döküyoruz fermante olmuş tarhana hamurumuzu.  Burada hava sirkülasyonuyla kuruyorlar. Sonra da taş değirmenlerde öğütüyoruz. TSE, ISO ve HACCP gibi üretim ve gıda güvenliği sertifikalarını da almış olan firmamız tamamen doğal yöntemlerle üretimimizi sürdürüyoruz.

Hem Anadolu’nun bu geleneksel ürünü yok olmasın, hem de geleceğimizin teminatı sağlıklı nesiller yetişsin diye çalışıyoruz.

 “Kalbinizden sevgi, sofralarınızdan ise Tombul Tarhana’mız eksik olmasın” diyoruz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR