Tombul Doğal Ürünler Ev Tarhanası Lezzet Sunuyor

Kemal Çeltik tarafından 2000 yılında kurulan ve toptan pazarlama dağıtım yapan Tombul Doğal Ürünler “TOMBUL” markası ile ev yapımı tarhana üretimine başladı. Tombul Tarhana kısa sürede tüketicilerin beğenisini kazandı. Son yıllarda doğal ürenler ve özellikle tarhanaya olan ilginin artması firmanın çabalarının boşa olmadığını gösterdi.

Tombul doğal ev tarhanasının tamamen doğal olduğunu hiçbir katkı maddesi içermediğini ev yapımı olduğunu belirten Firma Genel Müdürü Kemal Çeltik “tarhanamızın yapımında taze biber, domates, un, tuz, soğan ve yoğurt karıştırılıp 21 günde fermente edildikten sonra doğal hava sirkilasyonuyla güneş görmeden kurutulmaktadır.Hiçbir şekilde salça kullanılmadığı gibi katkı maddesi de içermemektedir. Ayrıca tarhana çorbası günümüzde sevilen çok eski bir yiyecek ve birçok gıda uzmanı ve doktorlarcada; anne sütü emmeyen çocuklarda, 6 ayını tamamlamış süt çocuğu bebeklere en uygun mama ve ekbesin olarak tavsiye edilmekte şifalı ve besleyici oldu belirtilmektedir.” dedi.

Tombul doğal ürünler firması bunun yanında; atalarımızın şifalı olduklarına inandıkları ve karışımlar halinde kullandıkları şifalı bitkilerden esinlenerek hazırlanmış olan Manisa Mesir Macunu Çayının Türkiye genel dağıtıcılığını yapıyor.

Tombul Doğal Ürünler Genel Müdürü Kemal Çeltik; “hijyen ve kalitenin ön planda olduğu, ürünlerinde hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır. Bu nedenle Türkiye genelinde bölge bayilikleri vererek yerel ve ulusal marketlerle anlaşmalar yaptık. Bu kaliteli ve doğal ürünlerin piyasada hak ettiği yere gelmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Vizyonumuz, doğal ürünler sektöründe Tombul Doğal ismi ile kaliteli kuruluşlar arasında yer almaktır.” dedi.

Tombul Doğal Ürünler her yıl CNR İstanbul’da düzenlenen Gıda fuarına katılarak müşteri ve bayi ağını genişletiyor. Firma Anadolu’daki diğer fuar ve organizasyonlara da katılarak tadım yaptırıyor.