Kızı İçin Tarhanadan Mama Yaptı

Kemal Çeltik, İzmirli bir girişimci 2000 yılından beri yöresel ve doğal gıdalar üretiyor. Ege’ye has tarhanası ve eriştesi ile tanınıyor. Makine kullanmadan Egeli kadınların usulünde üretim yapıyor. Tombul ve azmanlı markalı tarhanalarının müdavimi çok.

Çeltik, geçtiğimiz yıldan beri hummalı bir çalışma içinde, kızına doğal, lezsetli ve besleyici bir mama geliştirmekle uğraşıyordu. Çünkü piyasadaki bebek mamalarında yüksek oranda kurşun olduğu ve GDO’lu sebzeler kullanıldığına dair çıkan haberler, binlerce anne-bab gibi, Çeltik çiftinin de hazır mama kullanmaktan vazgeçmesine sebep olmuş. Çeltik, tanıdığı ve sık sık bir araya geldiği üniversite hocalarına danışmış. Gıda ve beslenme uzmanı hocaların hepsinin ortak söylemi, geleneksel bir lezzetimiz olan tarhananın sadece yetişkinler için değil çocuklar içinde çok besleyici olduğu yönündeymiş. Özellikle tarhanada kullanılan kırmızıbiber C vitamini açısından çok zengin bir sebze, vücut direncini arttırdığı bilinen bir gerçek. Yine tarhananın hammaddesi yoğurt da kalsiyum deposu. Çeltik de kızına mama yerine tarhana yedirmeye başlamış.Kızı için ürettiği tarhananın içine şirketinin gıda mühendisi Kadir Gönenli’ye de danışarak havuç ve ısırgan otu tohumu katmış. Havucu lezzet ve besleyicilik açısından tercih etmiş. Bu karışımın, besleyici bir gıda olmanın yanında gaz problemini de çözdüğünü fark etmiş. Son 6 aydır eş-dost da bebekleri için tarhana ister olmuş.Kullanan herkes memnuniyetini dile getirince Çeltik, kızı için ürettiği tarhanayı “Tombul Bebek Tarhanası” olarak paketleyip yakın çevresinde satışa başlamış. Çeltik, bizzat kızı üzerinde olumlu sonuç aldığı için ürününe çok güveniyor. Çünkü şimdi 2 yaşında olan Beyza kendisi için üretilen tarhanayı severek yiyor.

Tarhanayı taş değirmende öğütüyor

Çeltik’in gediz ve Tavşanlı’da tarhana üretim tesisileri var. Çeltik, “Özel ürettirdiğimiz ranzalara serdiğimiz beyaz bir örtü üzerine döküyoruz tarhana hamurunu. Burada hava sirkülasyonuyla kuruyorlar. Sonra da taş değirmenlerde öğütüyoruz.” diyor.

Tarhana için biberleri Ödemiş, Bozdağ ve bursa yeniçeri’den satın alıyor.Taze damatesi Gediz ve Tavşanlı’dan köylülerden temin ediyor.Soğanı ise köylülere bizzat kendisi ektiriyor.Yine yoğurdu da köylülerden kendisi alıyor.Tarhanaya lezzetini veren nane ise Tavşanlı’ya has bir tür su nanesi.

Çeltik, tarhanaların da hiçbir katkı maddesi kullanmadıklarını vurguluyor.