Ege’nin Lezzetleri Zirvede Buluştu

Bebeklere ve çocuklara özel “Tombul Tarhana”

“Kalbinizden sevgi sofranızdan tarhanamız eksik olmasın” sloganıyla vatandaşlara seslenen ve sektörün önde gelen firmalarından olan Tombul Doğal ve Organik Ürünler firması da Ege Mutfak Zirvesi’nde yerini aldı. Lezzetinden ödün vermeden hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretilen Tombul tarhana’nın satışa sunulduğu stant, vatandaşlar tarafından ilgi odağı olurken, firma sahibi Kemal Çeltik, sattıkları hiçbir üründe katkı ve koruyucu maddesi kullanmadıklarının altını çizdi. Özellikle bebekler ve çocuklar içinde katkı içermeyen tarhana hazırladıklarını ve bu ürünün herkesin ilgisini çektiğini anlatan Çeltik, 2000’de kurulan firmalarının ege’nin damak zevkine haz ürünleri satışa sunduklarını vurguladı. Ürünlerinin kesinlikle doğal olduğunu söyleyen Çeltik, “Annemizin yöntemleriyle geleneksel tarzda üretim yapıyoruz. Üretim aşamasında taze kırmızı biber ve domates kullanıyoruz. Ürünlerimizin hammaddelerini doğal ortamlarda kurutuyoruz.Bebek tarhanamızıda doğal yöntemlerle yapıyoruz. Türkiye’de ilk defa organik ev tarhanası üretimiyle şifalı ve besleyici ürünümüzü sofralarınıza taşıyoruz” dedi.

Organik tarhana üretti, İsveç’ten onay aldı

Şifa kaynağı olarak görülen milli çorbamız tarhananın içindeki buğday unu, kırmızı biber, domates, soğan, havuç, süzme yoğurt, kuru nane, ısırgan otu, ekşi maya ve maydanoz gibi ürünler özel olarak üretilmeye başlandı. son yıllarda hormon ya da atmosferde oluşan nemler sebebiyle gıda ürünlerinde ilaç kullanılmasa bile kalıntı çıkabildiğini belirten Tombul Doğal ve Organik Gıda Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çeltik, firmalarının 2,5 yıldır ar-ge çalışmalarına hız verdiğini, son olarak anlaşmalı çiftçilerle tarlalarda tarhana için özel malzeme üretimine geçtiklerini kaydetti.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde hormonsuz özel tohumlarla ürettikleri malzemelerin, Almanya’da faaliyet gösteren İsveçli ‘Bio Inspecta AG’ tarafından 24 Ocak 2012 tarihinde sertifikalandırıldığını söyledi. Daha önce de kızı için ‘Bebek Tarhanası’ yapan Çektik, “Biz tıpkı annemizin yaptığı gibi bir tarhana yapmak istedik ancak son yıllarda organik adı altında bir çok kimyasal ürün piyasada satılmaya başladı. bu konuda birçok görevli de yeterince bilgiye sahip değil. Bu gerçekten yola çıkarak, tamamen organik tarhana imal ettik. Bunu ayrıca bağımsız bir kuruluşa da onaylattık.” dedi.