Tarhana Üretim Videoları Tarhana Üretim Resimleri

Blog


Organik Tarhana


Hazır paket çorbaların içindeki katkı maddeleri insan sağlığına çok zararlıdır. Hazır paket üreticileri çeşitli üretimlerinde (mono sodyum Glutamatı) yani E621 Çin tuzu kullanıyorlar, bu madde ürüne lezzet ve renk katıyor ortaya çıkarılan zararlarından dolayı son zamanlarda artık kullanmıyoruz deseler bile bu maddeyi yani MGS’yi çıkarıp yerine başka zararlı maddeler koyarak üretimlerine devam ediyorlar. MGS’yi sadece çorbalarda değil üretimini yaptıkları birçok gıdada da kullanıyorlar. Başta kanser olmak üzere insan sağlığına bu gibi maddeler çok ciddi olarak tehdit ediyor.


Bebekler, yaşlılar için özendirilecek sindirimi kolay besleyici bir gıda olan organik tarhana proteinlerin sindirilmesi açısından çok önemlidir. Gıdalarla alınan proteinlerin yararlı olabilmesi için mide ve bağırsaklarda düzgün emilip sindirilerek amino asitlere parçalanması gerekir. Amino asitler bağırsaklardan kolayca emilir ancak sindirilemeyen proteinler ise dışkıyla atılır bunun sonucu olarak da vücudumuz faydalı olan bu proteinlerden faydalanamaz. Organik tarhana bileşimindeki yoğurt ve bitkilerden kaynaklı laktik asit bakterileri sayesinde proteinleri amino asitlere parçalayıp sindirimi kolay hale dönüştürür. Böylece bağırsaklardan kolayca emilerek vücuda yarar sağlarlar.


Organik tarhana yapımında kullanılan maddelerin içerisinde bulundurduğu çeşitli liflerden dolayı yüksek kolesterol, kalp krizi, kolon kanseri, obezite, yüksek tansiyon, hemoroit ve damar hastalıklarına tedavisi üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle sağlıklı bir gıdadır. Proteinlerin sindirilmesi yaşlılar ve bebekler için çok önemlidir. Yaşlılarda sindirim enzimi yavaş bebeklerde ise çalışması yetersizdir. Bu sebeple özenle hazırlanmış organik tarhana bebeklerimiz ve yaşlılarımız için sindirimi kolay besleyici bir gıdadır.


Vücudumuzun mikroplara karşı dirençli olması açısından önemli olan vitaminler ve mineraller yönünden oldukça zengindir. Tarhanada B vitamini, kalsiyum, demir ve çinko bol bulunur. Özellikle kepeği ayrılmamış undan yapılan tarhanadaki B vitamini, kabuğu soyulmuş ve kırılmış buğdaydan yapılan tarhanaya oranla daha yüksektir.


Asırlar önce göçebe atalarımızın en sevdiği yemek, Türk mutfağının değişmeyen geleneksel damak lezzetleri arasında ilk sırada olma özelliğine sahip olan tarhananın adı; rivayete göre zamanın padişahının Ramazan ayında iftar topu patladığında fakir bir eve misafir olması orucunu bu evde ikram edilen çorba ile açmasıyla bu nedir diye sorduğunda ev sahibi kadının dar-hane çorbası beyim demesi ve zamanla da değişerek dar-hane(fakir ev) çorbası tarhana olarak günümüze kadar gelmiştir.


Türkler her türlü yiyeceği kurutarak saklama ihtiyacı hissettiğinden yoğurdu saklamak içinde kurutup “Tarhana” yapmışlar. Anadolu’ya da ilk kez Doğu Asya’dan gelen Selçuklu Türkleri getirmiştir. Tarhananın içindeki malzemeler her evde bulunabilen türden malzemelerdir. Mayalandırılarak yapılması besin değerini artırır. Hangi yörede ve nasıl yapılırsa yapılsın organik tarhana şifa kaynağıdır.


Buğday unu veya göce adı verilen kepeksiz yarmaya yoğurt, maya, domates, biber ve soğan gibi çeşitli sebzeler nane, dereotu, tarhana otu(İzmir, Manisa, Aydın il ve ilçelerinde 20-25cm boylarında çalı görünümlü, yumuşak, tüylü, sarı çiçekli güçlü kokusu olan salatalarda ve turşu kurulurken kullanılan), Çörtük gibi aromalı otlar ve tuz eklenip yoğurularak elde edilen hamur 1-5 gün arası mayalanmaya bırakılır.Mayalanan tarhana hamuru temiz bir yüzey üzerine küçük parçalar halinde dağıtılır, ara sıra alt-üst edilerek kuruması sağlanır daha sonra çeşitli yöntemlerle inceltilerek un veya kalın diş buğday haline getirilecek şekilde ufalanıp saklama kaplarına yerleştirilir.


Ege bölgesinin farklı yörelerinde üretilen un tarhanalarına un yerine irmik konulur. Un maya karışımına nohut ve mercimek eklenebilir. Bazı yörelerimizde ise (Tokat, Sinop, Edirne, Tekirdağ) süt, un ve yumurta karıştırılarak “sütlü tarhana” yapılır.


Kahramanmaraş ili ve köylerinde yeni kurutulmuş tarhana (frig) ceviz içiyle birlikte çiğ olarak ta tüketilmektedir.


Blog - Son Makaleler » Tüm Blok Makaleleri