Tarhana Üretim Videoları Tarhana Üretim Resimleri

Blog


Tarhana ile gelen şifa


Geçmişten bu güne kadar gelen, yemek kültürümüzde yer alan ve özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan el yapımı tarhana çorbaları yüksek oranda besin değeri içermesi nedeniyle vazgeçilmez çorbalar arasında yerini almaktadır. Hem sağlıklı iken hem de hasta olduğumuzda bağışıklık sistemini güçlendirmesi özelliğinden dolayı annelerimizin sık sık yaptığı çorbalar arasında yer almaktadır. Bölgelere göre içerisine katılan malzemelerden dolayı farklılık gösteren tarhana çorbaları, hem son derece lezzetli hem de besin değeri oldukça yüksektir. Tarhana, eski yıllarda darda olan anlamına gelmekteydi.


Pişirmesi oldukça kolay ve kısa sürede yapılabilmesi, hasta olan kişiye de şifa olması nedeniyle bu isim ile anılırmış. Çok bilinen çeşitleri arasında yer alan Maraş tarhanası yapımı hem oldukça kolaydır hem de son derece lezzetlidir. Fabrikasyon olan tarhanalar değil de evde el yapımı olan tarhanalar lezzeti itibarıyla damaklarda önemli yer edinmektedir. Maraş tarhanası yapmak istediğinizde yapımı oldukça basittir. Yoğurt, göce, tuz ve kekikten oluşmaktadır. Akşamdan haşladığınız göceyi, göce miktarının iki katı olacak kadar evde mayalanan yoğurda katılır. İçerisine biraz tuz ve kekik atılarak sabaha kadar mayalanması ve ekşimesi beklenir. Sabaha kadar ekşiyen tarhana çok ince serilerek kurutulur. Güneşe bakan taraf kuruyunca diğer tarafı çevrilir, sonra her iki tarafı da kuruyunca güneşten alınarak saklanılır.


Ayrıca bu Maraş tarhanasını güneşe serdiğinizde hafif kurumaya başlarken yemesi daha lezzetli olur. Burada püf nokta yoğurdunun bol olmasıdır. Haşlanan göcenin iki katından fazla yoğurt ile kardığınızda, tarhana daha lezzetli olacaktır. El yapımı tarhana lezzeti her zaman daha farklıdır. Ayrıca birde Beypazarı tarhanası vardır. Bu tarhananın malzemeleri, Maraş tarhanasından çok daha fazladır. Besin değeri de biraz daha fazladır. Koyun, inek ve süzme yoğurttan destek alınarak, kırmızıbiber, yeşilbiber, domates, kuru soğan, nohut, yeşil mercimek, dereotu ve kaya tuzu kullanılarak yapılır. Kırmızıbiber, yeşilbiber, domates rondodan geçirilerek yoğurdun içerisine katılır. Sonrasında 3 gün boyunca bekletilerek yoğurdun ekşimesi mayalanması beklenir.


Üç günün ardımdan haşlanan nohut ve mercimek de ilave edilir. Soğan ve dereotu da doğranarak ilave edilir. En son un eklenerek bir hafta boyunca tahta kaşıkla karıştırılır. Belirli aralıklarla un eklenerek biraz katı olması sağlanır. Bir haftanın sonunda ise temiz bezin üzerine serilerek kurutulur. Sonrasında kuruma işleminden sonra robottan geçirilerek bir kevgirden geçirilir ve un haline gelince bez torbalara konularak, saklanır. Kış aylarında hem sıcacık içmek için hem de yüksek besin değeri açısından ideal çorbalar arasında baş sıralarda yer almaktadır. Günümüzde kadınlar da iş yaşamında aktif olarak görev aldığı için, tarhanaya zaman ayıramayarak hazır almak zorunda kalırlar.


Bu anlamda tombuldogal.com sitesine giriş yaparak tamamen el yapımı tarhana ile damaklarınızı şenlendirebilirsiniz. Siteden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda 4 kilo ve üzeri sipariş verdiğinizde kargo ücreti ödemenize de gerek kalmayacak. Tamamen doğal ve organik olan ürünlerden yapılan el yapımı tarhanalar size en zor anlarınızda pratik bir şekilde hayat kurtarıcı olacaktır. Şayet tarhana yapmayı bilmiyor veya tarhana yapmaya zamanınız yok ise bu lezzetten mahrum kalmadan, oturduğunuz yerden sipariş vererek sofralarınızı ve misafirlerinizi şenlendirebilirsiniz. En önemli özelliği ise mevsiminde toplanan sebzelerle yapılması, hiçbir koruyucu ve boyar madde içermemesi tercih sebebi olmasını sağlamıştır.


Aynı zamanda bebekler için olan tarhana seçeneği sayesinde, bebeğinize de güvenle yedirebilirsiniz. Baharat ve yoğunluk oranı konusunda bebeklere özel tasarlanan el yapımı doğal tarhanalar sayesinde, hem bebeğiniz severek yiyebilecek hem de besin değerinin yüksek olması nedeniyle hastalıklara karşı bağışıklık sistemi güçlenmiş olacaktır. Siteden yapacağınız alışverişte mutlaka memnun kalacak ve damağınızda bıraktığı lezzet ile yıllar öncesine gideceksiniz.


Aynı zamanda siteye giriş yaptığınızda tamamen organik olan sertifikalı olan tarhanalara da kolayca ulaşabilirsiniz. Acı sevenler için acılı sevmeyenler için ise tatlı tarhana seçenekleri de bulunmaktadır. Kış için ihtiyacınız olan tarhanayı kolayca sipariş vererek kapınızda teslim alabilirsiniz.Blog - Son Makaleler » Tüm Blok Makaleleri