Tarhana Üretim Videoları Tarhana Üretim Resimleri

Blog


Tarhanayı Seviyoruz


Tarhanayı seviyoruz, hele ki geleneksel yöntemlerle yapılmış mis gibi Katkısız Ev Tarhanası ise, bayılarak yiyoruz değil mi? Tarhanayı sevmek için birçok nedeniniz var. Bize kalırsa her gün tüketmeniz gereken bu ürünü, haftada en az 3 kez tüketmeniz ihtiyaç duyacağınız pek çok kıymetli besini elde etmenizi sağlıyor. Pekiyi nedir bu kıymetli besinler?


Tarhana, üretim yöntemi olarak pek çok farklı teknikle yapılmaktadır. Anadolunun her köşesinde farklı bileşenlerden üretildiği bilinmektedir. Fakat sonuç olarak varış noktası hemen hemen aynı olmaktadır. Kimi yörelerde nohut ve kuru fasulye gibi bakliyatları da içermesiyle birlikte Anadolunun genelinde buğday unu ile yapılması makbul kabul edilir.


Tarhananın onlarca faydası olmasının sebebi olan içeriği bakın hangi bileşenlerden oluşuyor.


• Buğday unu • Taze Kapya biberi • Yoğurt • Domates • Soğan • Tarhana otu • Maya


Bu içeriklerin her birisi için ayrı ayrı sayfalarca fayda metinleri yazabiliriz. Sadece Yoğurt ve domates için belki de 10ar sayfa neye iyi geldiği konusunda metin hazırlanabilir.


Bildiğiniz gibi yoğurt, tüm dünya sağlık otoritelerince onaylanmıştır ki, başta sindirim sistemi olma üzere, bağışıklık sisteminin sağlığı, kas ve iskelet gelişimi gibi hayati konularda birinci derece olumlu etkilere sahiptir.


Soğan, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir, ayrıca ciddi bir mineral ve vitamin deposudur. Folik Asit, Potasyum, Kalsiyum, vitamin A ve Vitamin C içerir.


Kapya biberi, içerdiği A vitamini, C Vitamini, potasyum ve demir içerir, ayrıca içindeki Likopen ve diğer aminoasitler sayesinde mucizevî faydalara sahiptir.


Domates ise gazete ve dergileri süsleyen, pek çok faydasından sık sık bahsedilen, zengin ve besleyici bir sebzedir. Özellikle yine likopen ve içerdiği diğer faydalı aminoasitler sayesinde vücut balansının sağlanmasında birindi derecede faydalı etkileri vardır.


Tarhana otu ise, pek çoğumuzun varlığından bile haberi olmadığı Tarhana otu, doğal bir çalı bitkisinden elde edilen, aromatik bir ottur. Şifalı bitkiler arasında yer almasına karşın, daha çok tarhana yapımında kullanıldığı için dillere pelesenk olmamıştır. Halbuki eski Anadolu doğal tedavi yöntemleri içerisinde, astım, bronşit gibi üst solunum yolları hastalıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılan bir ottur.


Maya ise vücudumuz için büyük önemi olan, her ne kadar çok bilmesek de, aslında özellikle sindirim sistemimizin ayakta kalmasını sağlayan birinci etkendir. Zira özellikle bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışabilmesi için faydalı bakterilerin yerleşik biçimde bulunması ve haricen takviye edilmesi gerekir.


Hepimiz farkında olmadan pek çok probiyotik maya bakterisini almakla birlikte, son yıllarda kullanılan üretim teknikleri gıdalara maya yerine suni kabartıcılar ve diğer kimyasalları eklediği için, özellikle şehirlerde tükettiğimiz gıdaların hemen hiç birisinde probiyotik unsurlar bulunmamaktadır.


Probiyotikler sadece sindirim sistemi için değil, bağışıklık sistemi için de büyük önemi olan kıymetli besin unsurlarıdır. Vücudumuzun her türlü dış tehdide karşı savunma mekanizmalarının gelişmesinde ve kuvvetlenmesinde etkilidirler.


Ayrıca immün sistem sadece, grip nezle gibi virütik hastalıklar değil, çok daha ciddi hastalıklara karşıda mücadele vermektedir. Vücudun kendi kendine iyileşme mekanizması genel olarak immun sistemi oluşturur ve yaraların çabuk iyileşmesinden, detoksa kadar pek çok faaliyet immün sistem tarafından gerçekleştirilir.


Gördüğümüz gibi, tarhana doğal bir tedavi aracı ve hiçbir takviye besinin sağlayamayacağı etkilere sahip bir besindir. Tabii bir de tahranın enfes tadı var. Her şeyden bahsedip ondan bahsetmemek olmaz. Benzersiz kokusu ve enfes aroması ile tarhana, çok uzun zamandır sofralarımızın baş tacıdır ve gördüğünüz gibi öyle de kalmaya devam edecektir.


Blog - Son Makaleler » Tüm Blok Makaleleri