Tarhana Üretim Videoları Tarhana Üretim Resimleri

Blog


El Yapımı Tarhana


Tarhana bin yıllardır Türk yemek kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu mucize besin, maharetli Türk kadının doğanın mucizelerini bir araya mükemmel şekilde getirmesiyle vücut bulmuş ve günümüzde besin değeri en yüksek besinler listesinde zirveye oynamaktadır.


Tabii piyasa aktörleri bu kıymetli ürünün ticari avantajlarından faydalanmak istemektedir. Her ne kadar hazır çorba üreticileri tarhana üretiminde denemeler yapıyor ve şanslarını devamlı deniyor olsalar da, El Yapımı Tarhana ile yarışabilecek ürünler üretebilmeleri söz konusu olamamaktadır. Kapalı gıda üretimi yapan dev şirketler dahi doğanın mucizelerini taklit etmeyi başarabilmiş değillerdir.


Kaldı ki zaten bilimsel araştırmalar da göstermektedir ki, organik ürünlerle yarışabilecek kapalı gıdaların üretilebilmesi söz konusu olamamaktadır. Ne kadar araştırma ve geliştirme yapılırsa yapılsın, organik ürünler her zaman bir adım önce gelmektedir. Zira katkı maddeli ürünlerin maliyetleri en aza indirmek ve raf ömrünü uzatmak gibi kaygıları vardır. Örneğin kapalı jelatin ambalajda üretilen hazır çorbaların bazılarının raf ömrü 3 yıla kadar çıkmaktadır ki, besinlerin doğasına aykırıdır. Bu kadar uzun süre rafta kalabilen bir doğal ürün bulunmamaktadır, bunlar olsa olsa ya ciddi kimyasallarla korunmuş gıdalar veya suni besinler olmak durumundadır.


İnsanoğlu son 50 yıldır doğayı yenmeye çalışıyor. Bu noktada tatsız gıdalar üretiyor, kanserojen ürünlere imza atıyor. 30'lu yaşların üzerindeki herkes "nerede o eski domatesler" demiyor mu? Az masrafla çok ürün üretmek modern endüstrinin temel felsefesi. Bu belki mekanik ve bilgi teknolojilerinde işe yarayabilir, ancak gıda sektörü ve tarımda ulaştığı nokta ne yazık ki hayal kırıklığıdır.


Doğa bizim için en iyisini zaten sunmaktadır. Ama biz onu daha iyi kullanmak yerine, doğanın yapısını değiştirip, hile yapmaya çalıştık. Sonuç ortada.


Kapalı gıda endüstrisi yürütmekte olduğu uzun raf ömrü stratejisinden yavaş yavaş vazgeçiyor olsa da, ne yazık ki kıvam artırıcılar ve aroma vericiler hala çok fazla kullanılıyorlar. Bu durumda kapalı gıdalar hala doğal değiller. Elbette üreticilerin de kendine göre haklı açıklamaları vardır. Ancak bizler onların endüstriyel mazeretleri sebebiyle sağlıksız beslenmek zorunda olmamalıyız.


El Yapımı Tarhana, evde yapılan tarhanadır. Gıda endüstrisinin bütün hilelerinden uzak, kendiniz bir araya getirdiğiniz ürünleri, yine kendi ortamınızda doğal yollarla kurutup öğütür ve paketlersiniz. İçinde ne olduğunu bilir ve güvenle tüketirsiniz.


Ancak günümüz koşullarında bu noktada bazı sorunlar var. Birincisi tarhana yapmak için gerekli domates, biber, yoğurt, nane gibi ürünleri pazardan satın aldınız diyelim. Bu ürünlerin ne kadar doğal olduğunu nereden bileceksiniz? Zira pazarlarda veya marketlerde satılan ürünlerin hormonsuz veya GDO'suz olma garantisi yoktur. Hangi zirai mücadele yöntemleri ile üretildiklerini de bilemezsiniz. Aynı şekilde satın alacağınız yoğurt da, endüstriyel biçimde üretilmiş, plastik kaplarda mayalanmış ürünlerdir. Bu işin bir boyutu.


Diğer boyutu ise El Yapımı Tarhana yapabilmek için ciddi bir zamana ihtiyacınız oluşudur. Modern iş kadını, evinde yumurta kıracak zamanı bile zor bulurken, tarhana yapmaya vakti kalır mı onu varın siz düşünün. Ayrıca El Yapımı Tarhana yapmak, malzemelerin dozunu ayarlamak konusunda da beceri ve deneyim ister. Muhtemelen ilk birkaç deneyiminiz hüsranla sonuçlanacak ve başarısızlığınız hayallerinizi yıkacaktır.


Ama durun, hemen üzülmeyin. Tombul Doğal Organik Gıda sizin için, en az sizin kadar özenerek Katkısız El Yapımı Tarhana üretti. Evde yapacağınız tarhana kadar doğal, onun kadar katkısız. Organik üretim sertifikalarına uygun dilerseniz organik, dilerseniz katkısız tarhana ürünlerimizi güvenle satın alıp, sağlıklı bir beslenme düzeni kurabilirsiniz.


Blog - Son Makaleler » Tüm Blok Makaleleri