Tarhana Üretim Videoları Tarhana Üretim Resimleri

Basında Biz


Tombul, Bebekler için 'Organik Tarhana' Üretti


Geleneksel lezzetlerin kaybolmaması için kurduğu gıda şirketinde tarhana üretimine başlayan Kemal Çeltik, bebeklere özel ürün geliştirdi. Çeltik, "Tombul" markası ile ürettiği organik bebek tarhanasını piyasaya sundu.


Bebek tarhanası, organik tarhana gibi ürünleri tüketicilerle buluşturan "Tombul" markası, şimdide organik bebek tarhanası üretti.


Doğal organik ürünlerin üretim ve pazarlaması amacıyla 14 yıl önce Tombul Tarım Organik Gıda Ürünleri Limited Şirketi'ni kuran Kemal Çeltik, tarhanada organik çeşitleri artırmayı planlıyor. 2008 yılında kızına doğal , katkısız ve besleyici bebek tarhanası üretmek içn yola çıkan Tombul Tarım Organik Gıda Ürünleri Limited Şirketi Genel Müdürü Kemal Çeltik, organik ev tarhanasına ilave olarak organik bebek tarhanası yaptıklarını söyledi.


Salihli bölgesinde anlaşmalı çifçilerle organik tarım esasları yönetmeliğine uygun olarak üretim yaptıklarını anlatan Çeltik, "anlaşmalı çiftçilerimiz kırmızıbiber, domates, soğan, nane, tarhana otunu oraganik olarak üretiyor. Mevsiminde taze çıkmış sebzeler bizim için çok önemli. Organik bebek tarhanası için yine Salihli bölgesinde anlaşmalı çiftçilerimiz, havuç, maydanoz, ısırgan otunu organik olarak üretiyor. Zenginleştirilmiş içeriği ile organik bebek tarhanası bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Organik bebek tarhanamız 'Etko' firamsı tarafından sertifikalandırıldı" dedi.


Organik tarhanada çeşitleri artıracak


Türkiye'de organik tarhanayı üreten tek firma olduklarına dikkat çeken Çeltik, organik tarhanada çeşitleri artırmak için Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.Tombul markasıyla direkt ihracat hedeflediğini anlatan Çeltik, yakın zmanda İngiltere ve Hollanda firmalarıyla görüştüğünü, tarhananın Türkler'e özgü bir çorba olduğunu, dolayısıyla hedefinin ağırlıklı olarak Türkler'in yaşadığı pazarlar olduğunu bildirdi. Piyasada iki tip tarhana odluğunu, bunlardan bir tanesinin ev tipi diğerinin sanayi tipi olduğunu anlatan Çeltik, "Biz ev tipi tarhanayı, yani tamamen annelerimizin yaptığı geleneksel tarhanayı üretiyoruz. Tarhanamız mevsiminde yetişen taze sebzelerden üretiliyor. Taze kırmızı biber ve taze domates kullanılıyor. Doğal ortamda kurutuluyorç Hiçbir katkı maddesi ve boyar madde içermiyor.Besleyici ve doyurucu" bilgilerini verdi."


Doğal ürünler sektöründe faaliyet gösterirken, doğal organik gıdaların üretim ve pazarlaması amacıyla tombul tarım Organik Gıda Ürünleri Limited Şirketi'ni kurduğunu anımsatan Çeltik, "Hafızalarda kalsın diye Tombul markasıyla yola çıktım. Tarhana üretimi için en ideal kuru havanın olduğu Kütahya'nın gediz ve Tavşanlı ilçelerinde doğal üretim tesisilerimiz var. Geleneksel lezsetlerden tarhananın gelecek nesillere aktarılmasını istiyoruz" diye konuştu.


Yanlız yaz aylarında üretim yaptıklarını anlatan Genel Müdür Kemal Çeltik "Tarhanamızın üretiminde buğday unu, taze kırmızı biber, taze domates, yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katıalrak fermantasyona bırakılıyor. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan tarhanalarımız taş değirmende öğütülüp paketlenerek satışa sunuluyor. TSE,ISO ve HACCP gibi üretim ve gıda güvenliği sertifikalarını da almış olan firmamız tamamen doğal yöntemler ile üretimini sürdürüyor" açıklamsını yaptı.


Tombul, Bebekler için 'Organik Tarhana' Üretti